identyfikacja wizualna

Dlaczego identyfikacja wizualna marki jest ważna?

Żeby odnieść sukces na rynku, należy nie tylko świetnie się reklamować czy oferować wysokiej jakości produkty lub usługi, ale również zadbać o wizerunek swojej marki. Jej istotną częścią jest identyfikacja wizualna, czyli zbiór wszystkich charakterystycznych elementów, które pozwalają wyróżnić dane przedsiębiorstwo na tle innych. 

Czym dokładnie jest identyfikacja wizualna?

Mianem identyfikacji wizualnej można określić każdy element, który kojarzy się z daną marką. Mowa tutaj chociażby o zestawie kolorów wykorzystanych do stworzenia logo. Dzięki takim wyróżnikom marka może trwale zaistnieć w podświadomości odbiorców. Innymi słowy: udana identyfikacja wizualna sprawia, że danej marki nie trzeba nikomu „przedstawiać”. Spójny wizerunek to także wyznacznik profesjonalizmu, co przekonuje klientów do tego, że danemu przedsiębiorstwu można zaufać.

Co składa się na identyfikację wizualną przedsiębiorstwa?

  • Jednym z najważniejszych elementów całego systemu jest oczywiście logo. Stworzenie udanego znaku firmowego nie jest łatwe – musi on odznaczać się szeregiem cech takich jak: oryginalność, jednoznaczność oraz skalowalność.
  • Kolejny element to oczywiście kolorystyka, która będzie stosowana na przykład do tworzenia materiałów reklamowych. Przedsiębiorstwo powinno również określić, jaką typografię chce stosować w drukach firmowych.
  • Za część identyfikacji wizualnej można uznać wygląd siedziby firmy, wykorzystywanej przez nią floty, a nawet ubrania pracowników.

Wszelkie informacje na temat identyfikacji wizualnej przedsiębiorstwa warto jasno określić i spisać – w przypadku logo polecane jest na przykład założenie tzw. księgi znaku.

Jakie to ma znaczenie?

Stworzenie udanej identyfikacji wizualnej ma szczególne znaczenie dla przedsiębiorstw działających w branżach, w których występuje duża konkurencja. Rozpoznawalny znak i kolorystyka może wówczas zadecydować o wyborach klientów. Dlatego tak ważne jest dostosowanie identyfikacji wizualnej nie tylko do samego przedsiębiorstwa, ale również do jej klientów. Należy pamiętać o takich kwestiach jak na przykład psychologia kolorów oraz to, w jaki sposób odbierane są określone typy czcionek. Opracowanie całego konceptu jest czasochłonne i skomplikowane – poleca się powierzyć to zadanie specjalistom z zakresu wizerunku.

Projekt druku materiałów wchodzących w skład identyfikacji wizualnej najlepiej powierzyć profesjonalistom. Nawet najlepsze plany nie powiodą się bez odpowiedniego przygotowania materiałów i sprawnego przeprowadzenia procesu ich powstawania.