druk

Druk offsetowy – czym się charakteryzuje?

Istnieje wiele metod druku. Jednak prym wśród nich wiedzie właśnie druk offsetowy. Czym się charakteryzuje? Do czego najlepiej się sprawdza? Kiedy opłaca się wybrać tę technikę drukowania? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w poniższym tekście.

Sposób nanoszenia nadruku

Offset jest nazywany również drukiem pośrednim, jako że nadruk jest nanoszony za pomocą specjalnych, pośredniczących części, tzw. cylindrów. Ta technika druku płaskiego polega na przeniesieniu obrazu na podłoże za pomocą cylindra, który jest pokryty obciągiem. Matryca składa się z elementów drukujących i niedrukujących, znajdujących się na tej samej wysokości. Ten rodzaj druku można podzielić na arkuszowy oraz zwojowy. W pierwszym przypadku stosuje się farby o dużej lepkości, które są utrwalane za pomocą wsiąkania lub polimeryzacji. Natomiast w druku zwojowym wykorzystuje się farby o niskiej lepkości. Offset można podzielić również na coldset, jeżeli farba utrwala się poprzez wsiąkanie w papier, a także heatset, jeżeli dodatkowo jest ona odparowywana w wysokiej temperaturze.

Czym odznacza się druk offsetowy?

Należy podkreślić, że offset jest przeznaczony do druku dużej ilości takiego samego wzoru. Dzieje się tak dlatego, że do przeprowadzenia druku niezbędne jest stworzenie odpowiedniej matrycy. Tylko wtedy skorzystanie z tej opcji jest opłacalne finansowo. Atutem druku offsetowego jest to, że umożliwia on korzystanie z rozmaitych nośników, od papieru samoprzylepnego po karton. Offset jest uznawany za najszybszą metodę druku na wysoką skalę. Paleta barw jest również dowolna i wykracza poza standardową paletę CMYK. Poza tym ta metoda druku odznacza się precyzją, dlatego za jej pomocą można odwzorować nawet niezwykle szczegółowe i skomplikowane projekty graficzne.

Jakie jest zastosowanie tej metody druku?

Druk offsetowy stosuje się przede wszystkim do wydruków wielonakładowych, jak na przykład gazety, czasopisma czy materiały reklamowe. Mogą to być ulotki, broszury lub też katalogi – istotne, aby były one drukowane w dużej ilości. Druk offsetowy znajduje również zastosowanie do produkcji materiałów identyfikacyjnych jak wizytówki czy papier firmowy. Tę metodę poleca się do wydruków, które są większe niż format A3, lecz jednocześnie nie są kwalifikowane jako druki wielkoformatowe. Chcąc dowiedzieć się szczegółów, wystarczy skontaktować się z naszą firmą, która oferuje wydruk przy użyciu tejże metody.