Gdzie można wieszać plakaty reklamowe bez obaw o karę?

Materiałów reklamowych nie można dystrybuować w dowolnych miejscach. Umieszczenie plakatu lub ulotki w przestrzeni, która nie jest do tego przeznaczona, jest traktowane jako wykroczenie. Gdzie zatem są one mile widziane?

Co mówi kodeks karny na temat wieszania plakatów?

Według kodeksu wykroczeń za niedozwolone uznaje się umieszczanie ogłoszeń, afiszów, plakatów i ulotek w miejscach publicznych, jeśli nie uzyskało się odpowiedniego pozwolenia ze strony zarządcy danego obiektu. Możliwe kary to grzywna, a nawet kara ograniczenia wolności. W praktyce jednak pociągnięcie odpowiedniej osoby do odpowiedzialności oznacza konieczność przyłapania rozwieszającego in flagranti. Osoba umieszczająca reklamę może również zostać oskarżona o uszkodzenie mienia, jeśli w wyniku jej usunięcia doszło do pogorszenia się wartości użytkowej lub materialnej obiektu. W takim przypadku wyrok może wynosić od trzech miesięcy do nawet pięciu lat pozbawienia wolności. Poza tym umieszczanie plakatów na przykład na drzewach, a tym samym przyczynianie się do zaśmiecania środowiska, szkodzi wizerunkowi danemu reklamodawcy.

Gdzie można legalnie umieszczać plakaty reklamowe?

Materiały promocyjne powinny znajdować się w miejscach do tego przeznaczonych. Są to przede wszystkim słupy ogłoszeniowe, a także tablice i gabloty. Najważniejsze jest to, aby zarządca lub właściciel obiektu wyraził swoją jasną zgodę na rozwieszanie reklamy w obrębie budynku lub we wskazanym miejscu. W praktyce oznacza to możliwość umieszczenia plakatów na przykład na tablicach ogłoszeniowych w sklepach, szkołach i uczelniach a także w gablotach znajdujących się w obiektach kulturalnych. Reklamodawcy mogą także promować się na ścianach w szpitalach i przychodniach. Zaletą umieszczania plakatów w tego typu miejscach jest również mniejsze ryzyko ich uszkodzenia.

Jakie miejsca warto wybrać do powieszenia plakatu?

Planując właściwą dystrybucję materiałów reklamowych, należy wziąć pod uwagę nie tylko legalną stronę takiego działania, ale również to, czy w danej przestrzeni rzeczywiście przebywają nasi potencjalni klienci. Warto również zdecydować się na wysoką jakość plakatu a także odpowiednią metodę jego przytwierdzenia do danej powierzchni. Stan reklam powinno się co jakiś czas skontrolować, aby upewnić się, że dalej prezentują się one

masz pytanie?

Zostaw swój numer telefonu – my do Ciebie oddzwonimy!