Jak budować identyfikację wizualną swojej marki?

Każde przedsiębiorstwo powinno dokładnie przemyśleć, jak chce być odbierane przez innych. Dzięki temu kieruje w stronę klientów świadomy i spójny przekaz. Co składa się na identyfikację wizualną danej marki?

Identyfikacja wizualna – od czego zacząć?

Mianem identyfikacji wizualnej określa się sposób przedstawiania danej firmy. Identyfikacja wizualna wpływa na wygląd produktów, firmowej floty i budynków, sposób reklamowania się i wiele innych aspektów prowadzenia działalności. W końcu odbiorcy są w dużej mierze wzrokowcami, dlatego kolory czy kształty stosowane przez daną firmę mają ogromne znaczenie dla wizerunku. Od czego zacząć tworzenie identyfikacji wizualnej? Wybór barw i kształtów, które od tej chwili będą charakterystyczne dla marki, zależy od branży i klientów. Przykładowo firma oferująca swoje produkty młodym osobom może użyć w swojej identyfikacji wizualnej żywych, pełnych energii i kolorów, takich jak czerwień lub pomarańcz. Dzięki temu będzie odbierana jako nowoczesna i dynamiczna. Z kolei przedsiębiorstwo działające w branży, w której liczy się przede wszystkim bezpieczeństwo, powinno zdecydować się na kolory wzbudzające zaufanie, takie jak niebieski lub szary.

Staraj się być oryginalny

Identyfikacja wizualna wyróżnia firmę na tle jej konkurencji. Dlatego podczas jej tworzenia nie należy powielać utartych schematów. Oryginalność sprawia, że klienci zapamiętują daną markę, co zwiększa szanse na to, że będą korzystać z jej produktów.

Spójność to podstawa

Raz stworzony plan identyfikacji wizualnej powinien być stosowany w sposób konsekwentny. Oznacza to, że dana kolorystyka i typografia musi pojawić się zarówno na profilu danej firmy w mediach społecznościowych, jak i na przykład w logo czy projekcje papieru firmowego.

Identyfikacja wizualna – o jakich elementach należy koniecznie pamiętać?

Na identyfikację wizualną składają się przede wszystkim: kolorystyka firmowa, nazwa przedsiębiorstwa i logo. Szczególnie istotny jest ostatni element – jest najważniejszym wyróżnikiem danej marki. Logo powinno być umieszczane w projekcie wszystkich materiałów reklamowych, zaczynając od ulotek i kończąc na gadżetach firmowych. W dobie Internetu nie należy również zapominać o dostosowaniu strony internetowej i profilu w mediach społecznościowych do wizualnej koncepcji przedsiębiorstwa.