jak przygotować plik do druku

Jak przygotować pliki do druku – krótki poradnik

Odpowiednie przygotowanie pliku do druku pozwoli uniknąć wielu niechcianych niespodzianek, choćby takich jak niewłaściwe odwzorowanie kolorów. Przed wysłaniem projektu do drukarni, warto poświęcić kilka minut na odpowiednie przygotowanie dokumentów. W ten sposób unikniemy rozczarowania i zbędnego wydatku.

Plik do druku – jak się za niego zabrać?

W pliku przeznaczonym do druku należy dokonać takich zmian jak zamiana fontów na krzywe, a także ustawienie minimalnego progu dpi. Dpi jest to skrót od angielskiego określenia „dots in per inch”, które wyraża liczbę pikseli przypadającą na jeden cal. Im wyższa jest jego wartość, tym lepszą jakością odznacza się wydruk. Wartość dpi zależy od wielkości wydruku – według ogólnej zasady nie powinna być ona niższa niż 350, chyba że chodzi o małe wydruki, takie jak wizytówki lub ulotki o niewielkich wymiarach – wówczas dpi może wynosić 300. Dokument należy wyśrodkować, a do tego ustawić spady o wielkości co najmniej 2 milimetrów. Dzięki zastosowaniu krawędzi cięcia można uniknąć niedoskonałości wynikłych z lekkich przesunięć kartki, do jakich może dojść podczas drukowania. Tło powinno zajmować całą powierzchnię projektu wraz ze spadami. 

Wybór przestrzeni barw – CMYK jako priorytet

Żeby uniknąć niewłaściwego odwzorowania kolorów, należy już na samym początku wybrać właściwą przestrzeń barw. CMYK to skrót od nazwy czterech kolorów, jakie są wykorzystywane w druku – cyjanu, magenty, żółtego (yellow) oraz tzw. key colour, czyli czarnego. Wybór tej przestrzeni barw jest konieczny ze względu na to, że do wyświetlania barw na ekranie komputera stosowana jest przestrzeń RGB (red, green, blue). Warto również dopytać w drukarni, jak należy ustawić kolor czarny, aby nie wyszedł on zbyt jasny.

Jaki format?

Drukarnie przyjmują zazwyczaj pliki zapisane w formacie PDF i TIFF, niekiedy jest to również JPG. Poleca się zapisanie projektu w jednym z dwóch pierwszych rozszerzeń, nawet jeśli zleceniobiorca przyjmuje pliki typu JPG.

Czy da się przewidzieć, jak będzie wyglądał wydruk?

Coraz więcej drukarni oferuje swoim klientom możliwość skorzystania z druku próbnego, tzw. proof. Dzięki temu można przekonać się, jak finalnie będzie wyglądał projekt jeszcze przed wydaniem dużej sumy na realizację całego zlecenia. Warto zdecydować się na tę możliwość, zwłaszcza jeśli przewidziane koszty wydruku są wysokie.

masz pytanie?

Zostaw swój numer telefonu – my do Ciebie oddzwonimy!