Jak przygotować projekt?

Wykonujemy wydruki z plików dostarczonych nam przed klientów, aby nasza współpraca przebiegła gładko, przeczytaj nasz krótki poradnik – dowiesz się jak przygotować i dostarczyć do nas plik graficzny.

Projekt należy wykonać w profesjonalnym programie graficznym. Plik z programu graficznego powinien zostać bezpośrednio wyeksportowany do pliku PDF. Zapisując grafikę w formacie PDF, pamiętajmy o ustawieniu wysokiej rozdzielczości obrazów – zalecane jest 300 ppi. Konieczne jest ustawienie kolorystyki w standardzie CMYK, zalecamy użycie koloru czarnego ze składowych C30/M30/Y30/K100. Uzyskasz te parametry korzystając z domyślnych ustawień programu – wybierz opcję Press Quality, PDF X-1a lub PDF X-3.

Istotne również jest zastosowanie prawidłowych spadów i marginesów. Elementy grafiki nie mogą kończyć się bezpośrednio przy krawędzi cięcia – przygotowując ulotki czy wizytówki do druku, należy pamiętać o pozostawieniu 1,5 mm spadu. Optymalny margines wewnętrzny to 3 mm od ważnych elementów grafiki czy tekstu – wówczas nie ryzykujemy ich przypadkowego przycięcia.

Teksty na wydrukach muszą być czytelne – czarna czcionka nie rozmyje się na białym tle, jeśli będzie mieć jedną składową kolorystyczną 100%K. Nie stosujmy czcionek bardzo małych, szczególnie białych i szarych na czarnym tle. Zapisując plik graficzny w PDF koniecznie wybierzmy opcję zapisania czcionek w krzywych lub osadzenia czcionki w dokumencie. Należy pamiętać o spłaszczeniu warstw dokumentu i zweryfikowanie wymiarów projektu – zawsze muszą być one zgodne z zamówieniem.

Aby upewnić się, że plik jest zapisany właściwie, należy go otworzyć. Wszystko jest w porządku, jeśli całość prawidłowo się wyświetla, a grafiki przy powiększeniu do wielkości rzeczywistej nie tracą na jakości. Jeśli masz wątpliwości czy Twój plik jest dobrze przygotowany, skontaktuj się z nami – nasi graficy i poligrafowie wyjaśnią Ci wszystko i podpowiedzą rozwiązanie. Możliwe jest również dokonanie przez nas poprawek w przesłanym projekcie – wówczas termin realizacji będzie dłuższy, ale Ty będziesz mieć pewność, że zamówione materiały spełnią Twoje oczekiwania.

masz pytanie?

Zostaw swój numer telefonu – my do Ciebie oddzwonimy!