testowanie prototypu gry z bliskimi

Jak stworzyć własną grę planszową w kilku krokach?

W życiu prawdziwego  miłośnika planszówek przychodzi taki moment, gdy pojawia się myśl o stworzeniu własnej gry planszowej. Jeśli dołączyłeś do tego grona, zapoznaj się z poradnikiem, w którym pokazujemy, jak krok po kroku zrealizować to marzenie.

Poradnik projektowania gier planszowych – pierwsze kroki

Projektowanie gier planszowych należy zacząć od zastanowienia się nad fabułą, charakterem gry oraz jej odbiorcami. Planszówka strategiczna, wojenna, logiczna, a może imprezowa? Wybór zależy od zamysłu autora. Jeśli chodzi o to, do kogo dana gra jest skierowana, to wyróżnia się gry dla dzieci lub dla dorosłych, planszówki do grania we dwójkę lub w większą liczbę osób. 

Gdy ogólny zamysł gry jest już gotowy, czas na opracowanie zasad. Żeby proces ten przebiegł sprawnie, warto przygotować najpierw projekt przykładowej rozgrywki. Na tej podstawie należy określić, jakie będą cele graczy oraz na czym ma polegać zwycięstwo. Do tego trzeba opracować dokładne objaśnienia użycia poszczególnych elementów gry, a więc kart, kostek oraz pionków, a także oczywiście samej planszy. 

Jeśli masz pomysł na ciekawą fabułę, ale nie wiesz, jak tworzyć dobre zasady gry, możesz zainspirować się już istniejącymi planszówkami. Sprawdź zasady gier, które wydają się podobne do Twojego projektu, a następnie wprowadź odpowiednie modyfikacje. Najlepiej inspirować się nieco prostszymi grami, dodając do nich własne elementy, niż od razu sięgać po skomplikowane scenariusze.

Własna gra planszowa – stwórz pierwszą wersję!

Kiedy plan jest gotowy, czas przejść do realizacji. Przygotowanie prototypu gry pozwoli sprawdzić pomysł w praktyce. Przy tworzeniu pierwszej wersji planszówki pamiętaj o tym, aby nie skupiać się zanadto na szacie graficznej, ale na samej fabule i dynamice rozgrywki. Zadbaj o to, aby uczestnicy gry byli stawiani w wymagających sytuacjach, w których każdy wybór niesie ze sobą określone konsekwencje – wtedy  gra z każdą kolejną turą staje się coraz ciekawsza. Pierwszą wersję gry możesz stworzyć tak naprawdę z akcesoriów, które masz pod ręką: mogą być to kawałki tektury, papieru, kilka markerów, a także nożyczki i taśma. Rozgrywki możesz przeprowadzić sam ze sobą, jednak dla uzyskania szerszego punktu widzenia polecamy, abyś do wspólnej zabawy zaprosił znajomych lub rodzinę. W ten sposób zyskasz również pewność co do tego, że zasady gry są jasno napisane. Jest to najlepszy moment na wprowadzenie poprawek przed rozpoczęciem pracy nad graficznym aspektem gry.

Zadbaj o aspekt graficzny

Jeśli treść planszówki jest dopracowana, czas skupić się na jej wyglądzie. Wciągająca gra obroni się sama, jednak nie należy zapominać o tym, że ludzie to wzrokowcy. Estetycznie wykonana gra na pewno odniesie większy sukces niż pozycja wykonana po prostu niedbale. Projektem graficznym gry planszowej można zająć się samemu lub powierzyć zadanie grafikowi. Wybierając pracę na własną rękę, warto zacząć od stworzenia planszy, a następnie przejść do pozostałych elementów. Znacznym ułatwieniem będzie skorzystanie z profesjonalnych programów do grafiki komputerowej. 

Warto pamiętać o tym, aby nie oszczędzać na jakości materiału wykorzystanego do wydruku planszy – powinien to być karton lub papier o wysokiej gramaturze. Gracze mają tendencję do utożsamiania się z pionkami, jakimi poruszają się po planszy, dlatego w następnej kolejności warto zadbać właśnie o ich wykonanie. Pionki można zrobić na przykład z plastiku oraz papieru. Do wydruku kart również należy zastosować materiał o nieco lepszej jakości, taki jak wspomniany wcześniej karton oraz papier o wyższej gramaturze. W celu zapewnienia wysokiej wytrzymałości zarówno planszy, jak i kart warto rozważyć użycie wykończenia w postaci laminatu lub folii samoprzylepnejWydruk prototypu, a także każdego kolejnego egzemplarza należy natomiast zlecić firmie poligraficznej – eksperci z tej branży doradzą w wyborze podłoża i uszlachetnienia. Pomogą też dobrać odpowiednią metodę druku, która zależy głównie od oczekiwanych efektów, a także liczby egzemplarzy.

Jak zrobić grę planszową dla dzieci?

Wydanie gry planszowej dla maluchów może wbrew pozorom okazać się znacznie trudniejsze niż planszówki dla dorosłych. Jak robić dziecięce gry planszowe, które odniosą sukces na rynku? Tworząc grę dla dzieci, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim wiek uczestników rozgrywki. Zasady nie mogą być się zbyt skomplikowane, a jednocześnie muszą zainteresować najmłodszych. Motywy wykorzystywane w fabule powinny być zrozumiałe dla określonej grupy wiekowej – poleca się wybór tropów związanych z życiem codziennym oraz tematyką, z którą dzieci mają styczność w przedszkolu lub szkole. 

Do tego gra dla najmłodszych powinna nieść ze sobą określoną wartość. Rodzice doceniają gry, dzięki którym dzieci rozwijają konkretne umiejętności. Jeśli chodzi o szatę graficzną, warto wybierać żywe kolory, które przykują uwagę malucha. Prototyp gry należy przetestować, zapraszając do rozgrywki małych fanów planszówek i dobrej zabawy.

Szukasz miejsca, w którym możesz zrealizować marzenie o własnej grze planszowej? A może chcesz wykorzystać planszówkę jako gadżet reklamowy w swojej firmie? Zgłoś się do do specjalistów z Good Printing – razem przygotujemy grę, która z pewnością zachwyci Twoją grupę odbiorców!