wymiary plakatów

Kilka słów o wymiarach plakatów – jaki format warto wybrać?

Zleceniodawcy chcący zlecić wydruk skutecznych materiałów promocyjnych mają dzisiaj szereg opcji do wyboru. Mowa tutaj nie tylko o rodzajach reklamy, ale również ich wyglądzie. Istotnym aspektem każdej reklamy jest jej format. Dotyczy to w szczególności elementów umieszczonych na zewnątrz. Jaki format wydruku plakatu reklamowego jest najczęściej polecany?

Od czego zależy rozmiar plakatu?

Wymiary materiałów promocyjnych powinny być dostosowane przede wszystkim do ilości informacji, jakie mają zostać na nich umieszczone. Warto również wziąć pod uwagę miejsce umieszczenia plakatów. Te wykonane w mniejszym formacie łatwiej jest umieszczać w dedykowanych do tego miejscach, takich jak tablice i słupy ogłoszeniowe. Jeśli jednak chce się przyciągnąć uwagę klientów, to nierzadko koniecznym jest skorzystanie z nieco większych formatów. Dotyczy to w szczególności materiałów informujących o wydarzeniach takich jak imprezy, festyny, koncerty czy spektakle.

Od A4 do A0

Format A4 jest znany większości odbiorców. Nie jest to jednak najczęściej wybierany format ze względu na jego skromne wymiary. O wiele więcej reklamodawców decyduje się na zamawianie plakatów w rozmiarze odpowiadającym formatowi A3. Taka wielkość umożliwia zawarcie podstawowych informacji dotyczących danego wydarzenia lub przedsiębiorstwa. Jeśli dodatkowo chce się umieścić na plakacie zdjęcie lub inny element graficzny zawierający wiele szczegółów, to poleca się skorzystanie z jeszcze większego formatu, jakim jest A2 lub A1. Format A0 jest na tyle duży, że pozwala zasłonić większą część przeciętnej ludzkiej sylwetki. Jest to rozwiązanie polecane reklamodawcom, którzy rzeczywiście chcą wyróżnić swoją ofertę na tle innych. Plakat reklamowy w tym formacie pozwala przekazać odbiorcom wiele informacji, a przy tym nie traci na przejrzystości.

O czym jeszcze pamiętać?

Podczas tworzenia projektu należy koniecznie zachować marginesy. Mowa tutaj o kilkumilimetrowej białej ramce, jaką należy umieścić wokół grafiki. Dzięki temu podczas wydruku nie dojdzie do ucięcia tekstu lub obrazu. W razie wątpliwości warto skorzystać z doradztwa profesjonalnej agencji reklamowej lub drukarni.

masz pytanie?

Zostaw swój numer telefonu – my do Ciebie oddzwonimy!