Istnieją różne rodzaje papieru, a każdy z nich ma swoje określone zastosowania. Warto podkreślić, że jakość papieru ma bardzo duży wpływ na jakość wydruku – większy nawet niż zastosowana technologia czy rodzaj użytego tuszu. Jaki papier należy wybrać do kolorowanek, aby wypełnianie ich sprawiało frajdę oraz zapewniało estetykę rysunku?
Papier kredowy vs papier offsetowy
Papier do drukowania dzieli się głównie na kredowy oraz offsetowy. Ten pierwszy zdecydowanie wyróżnia się jakością, jest bardziej gładki i przyjemniejszy w dotyku. Powleka się go przy użyciu mieszaniny kleju i pigmentu mineralnego, która daje efekt śliskiej tafli. Do tego papier ten charakteryzuje się niską nasiąkliwością. Nie prześwituje, dzięki czemu wydruk na jednej stronie nie jest widoczny, gdy obrócimy kartkę na drugą stronę. Ze względu na luksusowy wygląd, wysoką wytrzymałość i gładką strukturę wykorzystuje się go do wytwarzania wizytówek, broszur, zaproszeń ślubnych oraz innych druków na bardziej wyjątkowe okazje.
Z kolei papier offsetowy jest bardziej szorstki w dotyku, za to doskonale nadaje się do pisania i rysowania, z czego wynika jego uniwersalne zastosowanie. Do tego lepiej wchłania tusz. Zwykle wykorzystuje się go do wysokich nakładów – drukowania gazet, książek i ulotek. Jest to także zdecydowanie tańsza opcja od papieru kredowego, z czego również bierze się jego powszechne użycie, między innymi w biurach i w domu. Papier offsetowy doskonale nadaje się też właśnie do kolorowanek.
Jakie znaczenie ma gramatura papieru?
Gramatura papieru określa jego gęstość, a tym samym ma wpływ na sztywność każdego arkusza. Jest wyrażana poprzez stosunek ciężaru podanego w gramach na metr kwadratowy. Przykładowo: kartka papieru o gęstości 80 g/m² będzie miała grubość około 0,08 mm. Im wyższa gęstość, tym wyższa wytrzymałość, sztywność oraz grubość arkusza. Gramatura papieru do użytku biurowego lub do codziennych wydruków na domowej drukarce wynosi najczęściej minimum 70 g/m². Papier o gramaturze wynoszącej co najmniej 100 g/m² nadaje się już do wydruku lepszej jakości ulotek czy broszur. Arkusze o gramaturze od 170 g/m² mogą być już wykorzystywane do wydruku okładek gazet, ale również cienkich opakowań. Papier o gramaturze od 250 g/m² jest półsztywny, dlatego doskonale nada się do stworzenia zaproszeń ślubnych. Wydruki na papierze o gramaturze powyżej 350 g/m² to na przykład pocztówki.
Jaki papier będzie zatem najlepszy do kolorowanek?

Papier do kredek – który będzie najlepszy?
Papier do kolorowanek wypełnianych za pomocą kredek powinien być odpowiednio chłonny, a przy tym dość sztywny, aby nie doszło do przypadkowego przebicia kartki. Do tego typu zastosowania polecamy papier offsetowy o gramaturze 70-100 g/m². Ten rodzaj papieru dobrze chłonie tusz, a także zapewnia dobrą przyczepność pigmentom zawartym we wkładzie kredek. Jego cena jest również atrakcyjna.
Papier do malowania – jaki wybrać?
W przypadku kolorowanek do malowania, na przykład za pomocą akwareli czy flamastrów, ważne jest, aby papier nie był zanadto chłonny. Jego gramatura powinna wynosić co najmniej 100 g/m², a najlepiej – 150 g/m². Większa sztywność papieru chroni przed jego odkształcaniem się w wyniku namaczania. Warto rozważyć użycie papieru teksturowanego, który pozwala na tworzenie bardziej subtelnych przejść pomiędzy tonami danego koloru. Jest on również bardziej wytrzymały, dzięki czemu można dłużej cieszyć się malunkiem.
Niezawodne doradztwo w wyborze papieru
Jeżeli wahasz się nad wyborem rodzaju papieru i jego gramatury, skorzystaj z naszego profesjonalnego doradztwa. W Good Printing zapewniamy nie tylko szeroki wybór papierów dostosowanych do różnych zastosowań, ale i możliwość uzyskania fachowej porady naszych specjalistów. Skontaktuj się i wydrukuj z nami swoją kolorowankę!