plakat reklamowy

Najważniejsze funkcje plakatów reklamowych

Plakat – przez niektórych traktowany jako zwykła dekoracja, innym z kolei kojarzy się głównie z reklamami. Tymczasem ten środek przekazu ma rozmaite funkcje. W poniższym tekście omawiamy najważniejsze z nich.

Plakat jako reklama

Codziennie mijamy rozmaite plakaty reklamowe. Jedne z nich zachęcają do skorzystania z promocji, inne obwieszczają nadchodzące wydarzenia, kolejne zaś mają zachęcić do zapoznania się z nowym produktem lub usługą. Bez względu na to, jaki jest dokładny cel plakatu reklamowego, jego projekt musi spełniać określone wymagania. Przede wszystkim powinien zawierać najważniejsze informacje na temat tego, co jest reklamowane. W przypadku wydarzenia są to szczegóły na temat tego, co, gdzie i kiedy się odbędzie. W projekcie plakatu warto również uwzględnić dane potrzebne do skontaktowania się z organizatorem albo adres strony internetowej, na której znajduje się szczegółowy opis danej okazji – może być to na przykład harmonogram reklamowanej imprezy. Jak każde narzędzie reklamowe, również i plakat musi się wyróżniać. W jego projekcie należy uwzględnić elementy, które od razu wzbudzają skojarzenia z daną firmą lub marką.

Plakat w kampanii społecznej

Te nośniki artystyczne są również chętnie wykorzystywane w kampaniach społecznych, na przykład tych przeciwko paleniu lub innym niezdrowym nałogom. Celem takiego plakatu jest uświadomienie odbiorców na temat szkodliwości danego zjawiska. Istotną rolę odgrywa wówczas symbolika. Mówi się o tym, że język plakatu to język uproszczeń – projekt ma zainteresować przechodnia i zmusić go do refleksji. Dobry pomysł skłania widza do głębszych przemyśleń i sprawia, że przekaz zostaje zapamiętany. Dlatego powinien zawierać elementy nieoczywiste, które można zinterpretować na wiele rozmaitych sposobów. Częstą praktyką artystów będących specjalistami w dziedzinie plakatu jest znalezienie dominanty. To główny element, w którym skupia się cały przekaz tego niewielkiego dzieła.

Plakaty agitacyjne

Poza tym ten nośnik artystyczny jest chętnie stosowany w celu agitacji, czyli zachęcania odbiorców do zapoznania się z określoną ideologią, sprawą czy propozycją. Po plakaty tego typu najczęściej sięgają osoby związane ze światem polityki. Wykorzystując plakat w tym kontekście, należy pamiętać o tym, że w niektórych miejscach – na przykład szkołach i sądach – agitacja jest zabroniona. Dotyczy to również okresu ciszy przedwyborczej.