ulotki reklamowe

Ulotki reklamowe – na co zwrócić uwagę przy projektowaniu?

Ulotki to dalej jedne z najbardziej popularnych materiałów reklamowych. Żeby skutecznie przyciągały one klientów, należy zadbać o ich odpowiedni projekt. W tym celu warto zwrócić uwagę na kilka poniższych wskazówek.

Ulotka niczym oferta

Celem każdej reklamy jest przyciągnięcie uwagi klienta, a także zachęcenie go, aby skorzystał z oferty firmy. Innymi słowy: musi on widzieć pewną korzyść w zatrzymaniu tego niewielkiego skrawka papieru i zastanowienia się nad jego treścią. Dlatego z ulotki warto zrobić na przykład kupon promocyjny, który upoważnia klienta do otrzymania zniżki na zakupy w sklepie.

Nieprzesadzony design i oryginalność

Ulotka musi w jasny sposób informować klienta, jakie działania są od niego wymagane. Dzisiejsi konsumenci mają jedynie kilka sekund na to, aby zapoznać się z reklamą.

  • Projekt tego typu reklamy nie może zawierać zbyt wielu szczegółów, a zatem musi być niezwykle treściwy.
  • Dobrym pomysłem jest umieszczenie na ulotce chwytliwego hasła, które nie tylko zwiększy skuteczność tej reklamy, ale również sprawi, że będzie ona bardziej oryginalna.
  • Aby nadać ulotce charakterystyczny wygląd, warto przede wszystkim uwzględnić identyfikację wizualną przedsiębiorstwa podczas jej projektowania.
  • Dobrym pomysłem jest również wykorzystanie ulotek o niecodziennym kształcie. Może być on związany na przykład z branżą, w jakiej działa dana firma.

Wysoka jakość wykonania to podstawa

Jakość materiałów reklamowych bezpośrednio świadczy o jakości produktów oferowanych przez dane przedsiębiorstwo. Dlatego należy koniecznie zadbać o to, aby ulotka była wydrukowana na papierze dobrego gatunku, a do tego zadrukowana przy użyciu dopasowanej techniki. Im wyższa gramatura papieru, tym lepiej wygląda ulotka. Tekst warto również przejrzeć kilka razy pod kątem ewentualnych literówek i innych błędów. Sam projekt graficzny najlepiej zlecić doświadczonemu grafikowi.

Co powinno znaleźć się w treści ulotki?

Tekst na ulotce powinien przede wszystkim zachęcać klienta do skorzystania z danej oferty. Niezbędne jest zatem stworzenie przekazu pisanego językiem korzyści. Na samym końcu warto również uwzględnić krótkie CTA (call to action), czyli wezwanie do podjęcia określonego działania.

masz pytanie?

Zostaw swój numer telefonu – my do Ciebie oddzwonimy!