Kolorystyka CMYK, RGB, Pantone – czym się od siebie różnią?

Jednym z podstawowych pojęć w grafice jest paleta kolorystyczna, czyli system rozpoznawania kolorów. Najbardziej znane palety to CMYK, RGB i Pantone. Stosowane są one zarówno w grafice komputerowej, jak i poligrafii. Jakie są między nimi różnice?

Czym jest RGB?

RGB to skrót od angielski nazwy trzech kolorów – red, green i blue, czyli czerwony, zielony i niebieski – na których wykorzystaniu bazuje ta paleta. Kolory można bowiem tworzyć poprzez łączenie trzech wiązek światła: czerwonej, zielonej i niebieskiej. Jest to skala kolorystyczna stosowana w wyświetlaczach urządzeń elektronicznych. Odwzorowanie kolorów zależy od rodzaju urządzenia. Ten system działa w sposób imitujący to, jak ludzkie oko rejestruje barwy. Barwy w systemie RGB są oznaczone przy pomocy 8-bitowego zapisu kolorów, przy czym wartość wynosząca 0 służy do oznaczania czarnego koloru, z kolei najwyższa wartość, czyli 255, to kolor biały. Niektóre modele RGB pozwalają na 12- lub nawet 16-bitowy zapis, co daje oczywiście większe możliwości wyznaczania kolorów.

CMYK – od czego pochodzi nazwa?

CMYK to akronim pochodzący od nazwy trzech kolorów: cyan, magenta, yellow i key, gdzie „key” odznacza czarny, „kluczowy” kolor. Uzyskanie koloru czarnego jest możliwe poprzez mieszanie cyjanu, magenty i żółtego, jednak nigdy nie jest to idealna czerń. Ta paleta barw jest przeznaczona jedynie do druku, a farby są nakładane na siebie podczas drukowania. Kolor jest wówczas tworzony poprzez pochłanianie światła przez kolejne warstwy. Warto mieć świadomość tego, że przed przystąpieniem do obróbki pliku w programie graficznym należy zmienić stosowaną paletę barw na CMYK. W ten sposób od razu widzimy, jak będzie prezentować się dany plik po wydrukowaniu, co pozwoli uniknąć niepotrzebnych kosztów.

Pantone – krótka charakterystyka

Pantone to przestrzeń barw opracowana przez firmę o tej samej nazwie. Te kolory są tworzone jeszcze przed rozpoczęciem drukowania. Atutem tego systemu jest przede wszystkim to, że barwy zawsze wyglądają tak samo, niezależnie od modelu drukarki. Drukowanie plików w przestrzeni barw Pantone jest najdroższą ze wszystkich opcji. Dlatego przy jej wyborze warto skorzystać ze wsparcia ekspertów, czyli doświadczonych grafików i profesjonalnej drukarni.

masz pytanie?

Zostaw swój numer telefonu – my do Ciebie oddzwonimy!