druk

Najpopularniejsze uszlachetnienia na materiałach drukowanych

Uszlachetnienie ma sprawić, że dany materiał odznaczał się będzie określonymi cechami, najczęściej lepszą wytrzymałością lub estetyką. Jeszcze przed zleceniem druku warto zapoznać się z rozmaitymi technikami uszlachetnienia materiałów drukowanych. Dzięki temu łatwiej jest znaleźć rozwiązanie dostosowane do własnych oczekiwań.

Dlaczego to się opłaca?

Uszlachetnienie sprawia, że wydruk się wyróżnia – lakierowanie nadaje kolorom głębi, a połyskująca powierzchnia przykuwa wzrok. Materiał staje się również bardziej odporny na uszkodzenia, co jest istotne wówczas, gdy wydrukowane produkty mają być na przykład przewożone. Dzięki uszlachetnieniu książka czy broszura są lepiej chronione przed wilgocią, zadrapaniami i zabrudzeniami. Takie wykończenie wydruku pozwala na to, aby na dłużej zachował on swoje właściwości, zarówno jeśli chodzi o barwy, jak i strukturę materiału. Plusem uszlachetnienia są również szerokie możliwości wyboru. Należy jednak pamiętać o tym, że nie każdy materiał powinien zostać uszlachetniony. Zaleca się, aby każde zlecenie traktować indywidualnie, a dodatkowe wykończenie zawsze konsultować ze specjalistami.

Foliowanie i lakierowanie

To bodaj najczęściej wybierana metoda uszlachetniania, która polega na umieszczeniu na papierze warstwy folii. Do wyboru są rozmaite rodzaje warstwy wierzchniej, w tym wersja błyszcząca, matowa, holograficzna, strukturalna czy metalizowana. Istnieje nawet folia, która sprawia niezwykle miłe wrażenie w dotyku, dzięki czemu wydruk wzbudza w odbiorcach pozytywne skojarzenia. Takie rozwiązanie jest szczególnie polecane w przypadku materiałów reklamowych. Alternatywę dla tej metody stanowi lakierowanie UV, które prowadzi do powstania idealnie gładkiej powierzchni.

Hot-stamping, czyli trwała odbitka

Chcąc umieścić na danej powierzchni znak, warto zdecydować się na hot-stamping. Przy użyciu specjalnej folii, która jest poddana działaniu ciepła, dochodzi do przeniesienia danego wzoru na zadrukowanym nośniku. Takie uszlachetnienie jest stosowane głównie w celu zwiększenia estetyki produktu. Stosuje się je do wydruków, które mają prezentować się elegancko.

Zmiana struktury wydruku

Należy także wspomnieć o takich technikach jak tłoczenie czy sztancowanie. Pierwsza z nich to odciśnięcie na danej powierzchni określonego wzoru, dzięki czemu wygląda on na wypukły. Natomiast sztancowanie to wycinanie dowolnych kształtów za pomocą niezwykle dokładnych maszyn.

masz pytanie?

Zostaw swój numer telefonu – my do Ciebie oddzwonimy!