ludzie

Hasło na plakacie reklamowym – skąd czerpać inspiracje?

Mówi się, że dobre hasło to połowa sukcesu reklamy. Najlepsze slogany mają nawet szansę wejść do mowy potocznej Polaków. Żeby stworzyć hasło, które szturmem podbije gusta odbiorców, najpierw trzeba wiedzieć, skąd czerpać inspirację. W tym artykule podpowiadamy, gdzie szukać weny, aby tworzyć zwroty, które z czasem staną się kultowe.

Wyznaczniki dobrego sloganu

Analizując najbardziej znane hasła reklamowe, można zauważyć, że łączy je kilka wspólnych cech. Przede wszystkim umożliwiają szybką identyfikację marki. Często odwołują się do przekazu, jaki kreuje – na przykład firma zaangażowana w działania na rzecz ekologii powinna rozważyć wykorzystanie tego motywu również w swoim haśle reklamowym. Żeby ułatwić identyfikację, wiele firm decyduje się na umieszczenie w sloganie swojej nazwy. Kolejnym wyznacznikiem dobrego hasła jest jego oryginalność. Tylko to, co niepowtarzalne, jest w stanie rzeczywiście zainteresować klientów. Dobrym pomysłem jest gra słów, czyli na przykład wykorzystanie zabawnego powiedzonka. Liczy się również prostota – w kilku słowach należy zawrzeć sugestywny obraz, który przemawia do wyobraźni. Niezwykle ważne jest również to, aby hasło pokazywało, że skorzystanie z oferty danej marki przyniesie odbiorcy określoną korzyść.

Zacznij od mapy myśli

Mapa myśli to narzędzie skuteczne nie tylko podczas nauki, ale również pracy twórczej. Żeby wykorzystać tę metodę w stworzeniu chwytliwego hasła reklamowego, należy najpierw wypisać wszystkie słowa kojarzące się z daną marką. Następnie do każdego ze słów trzeba dopisać kolejne skojarzenia. W ten sposób tworzy się prawdziwa kopalnia pomysłów. Można stworzyć więcej niż jedną mapę, jeśli chce się czerpać z jak największej liczby inspiracji.

Przypatrz się najlepszym

Hasło nie powinno być kopią, jednak dobrze jest czerpać wiedzę od tych, którym udało się osiągnąć sukces w reklamie. Dlatego warto przeanalizować slogany mające największą moc. Inspiracji można szukać pośród firm z tej samej branży albo tych działających w zupełnie innej dziedzinie.

Slogan gotowy – co dalej?

Każdy pomysł należy przetestować, choćby wśród grupy znajomych i rodziny. Warto poprosić o ocenę sloganu również współpracowników. Czy zwrot jest prosty, konkretny i jednocześnie zapada w pamięć? Pod uwagę należy wziąć również względy estetyczne – hasło przeznaczone na plakat musi się na nim zmieścić oraz musi wyglądać estetycznie, przykuwając jednocześnie spojrzenia odbiorców.