Rodzaje plakatów, które warto znać: motywacyjne, reklamowe, informacyjne, edukacyjne

Plakat to jedna z najstarszych form reklamy (i nie tylko). Ze względu na jego bogatą historię, doszło do powstania rozmaitych typów tego wyrobu poligraficznego. Różnią się one od siebie przeznaczeniem. Przedstawiamy cztery z najważniejszych typów: motywacyjne, reklamowe, informacyjne oraz edukacyjne. Podpowiadamy, komu zlecić druk plakatów.

Plakaty motywacyjne

Ten rodzaj plakatów ma wzbudzić motywację do osiągnięcia określonego celu. Dlatego tak ważne jest, aby projekt był spersonalizowany, czyli dostosowany do odbiorcy i jego marzeń. Na takich grafikach pojawiają się najczęściej motywujące napisy, które mają zainspirować do zmiany dotychczasowego stylu życia. Ze względu na ograniczoną przestrzeń motywujący cytat musi przemawiać do wyobraźni. Żeby zwiększyć działanie plakatu, należy umieścić go w widocznym miejscu, na przykład nad łóżkiem.

Plakaty reklamowe

Plakat na samym początku swojego istnienia był stosowany właśnie do reklamy. Jak każde narzędzie stosowane w marketingu, również plakat musi pobudzać w odbiorcach określone emocje, na czele z chęcią zakupienia produktu lub bliższego zapoznania się z ofertą. Dzisiejsze plakaty powinny być oryginalne oraz łatwe do zapamiętania, aby klient, przytłoczony nadmiarem informacji z zewnątrz, chciał się z nimi zapoznać. Konieczne jest także zadbanie o atrakcyjną prezencję, jako że nadrzędnym celem plakatów reklamowych jest promocja marki, usługi lub produktu.

Plakaty informacyjne

Rolą tego rodzaju plakatów jest dostarczanie informacji. Należy umieścić na nich jednoznaczne dane dotyczące pomysłodawcy afiszu, tematyki, a także szczegóły w postaci daty i miejsca określonego wydarzenia. Plakaty informacyjne nie mogą zawierać zbyt dużej ilości grafiki. Priorytetem dla ich twórców powinna być przejrzystość i spójność.

Plakaty edukacyjne

Rolą afiszów edukacyjnych jest zwrócenie uwagi odbiorców na pewne istotne kwestie. Często służą najmłodszym jako atrakcyjny nośnik przyswajania wiedzy. Autorami plakatów edukacyjnych są wówczas placówki oświatowe. Można je wykorzystać również w kampanii reklamowej, która jest skierowana do rodziców lub dzieci. Nieco innym rodzajem plakatów edukacyjnych są te tworzone w ramach kampanii społecznych dotyczących na przykład przestrzegania przepisów drogowych, wykonywania badań profilaktycznych czy prowadzenia zdrowego stylu życia.

Plakaty — druk dobrej jakości to podstawa

Masz pomysł na plakaty dla Twojej firmy? Zleć ich druk ekspertom w dziedzinie poligrafii. Zapraszamy do Goodprinting — zajmiemy się przygotowaniem i wydrukiem plakatu niezależnie od jego rodzaju.