Ulotki cyfrowe czy offsetowe – które sprawdzą się lepiej?

Jedną z najczęściej wybieranych form reklamy są ulotki. Można wykonać je na wiele sposobów, przy czym druk cyfrowy i offsetowy cieszą się największym powodzeniem. Jakie są różnice pomiędzy tymi dwiema metodami druku i którą z nich opłaca się bardziej wybrać?

Druk cyfrowy a offsetowy

Jeszcze do niedawna offset zapewniał o wiele lepszą jakość wydruku. Jednak dzięki rozwojowi techniki doszło do znacznego polepszenie się jakościwydruków cyfrowych. Obecnie jest to najbardziej konkurencyjna metoda dla offsetu. Metoda cyfrowa daje przede wszystkim możliwość wykonywania zleceń w bardzo krótkim czasie. Plik nie wymaga specjalnego przygotowania – wystarczy przesłać go z komputera. Proces drukowaniazaczyna się od stworzenia obrazu, a następnie dochodzi do naświetlenia wałka będącego częścią tonera. Obraz zostaje odwzorowany na nośniku, którym powinien być dość elastyczny materiał, taki jak na przykład folia, tekstura, tworzywo sztuczne lub oczywiście papier. Druk cyfrowy nie wymaga zatem stosowania żadnych pośrednich przyrządów lub materiałów. Tymczasem offset jest odmianą druku płaskiego, w którym obraz jest przenoszony przy użyciu specjalnej matrycy. Ze względu na obecność pośredniczącego elementu, ta metoda jest nazywana również drukiem pośrednim. Można spotkać się z jego dwoma odmianami: arkuszowym i zwojowym. Ten pierwszy jest przeznaczony dozleceń niskonakładowych, takich jak ulotki, katalogi oraz broszury, podczas gdy ten drugi znajduje zastosowanie w zamówieniach wysokonakładowych na wydruk gazet lub czasopism. Offset wymaga również czasu, jako że zadrukowana powierzchnia musi wyschnąć.

Jaką metodę wybrać?

Obie techniki zapewniają niemal tę samą jakość wydruku. Offset jest jednak znacznie bardziej czasochłonny. Warto jednak dodać, że jest bardziej opłacalny pod względem ceny niż druk cyfrowy, jeśli chodzi o zamówienia wysokonakładowe. W celu zdecydowania się na najlepszy sposób realizacji zlecenia warto skonsultować się z pracownikiem, który podpowie, jaką techniką wykonać druk ulotek.