Indywidualna gra na zamówienie. Jak ją zaprojektować?

Gry planszowe na zamówienie to idealne prezenty od reklamodawców, którzy chcą zapewnić swoim klientom unikalne doświadczenia. Tego typu gra jest stworzona na podstawie w pełni indywidualnego pomysłu. Przy tworzeniu projektu zamawiający często sugeruje się oczekiwaniami odbiorców, uzyskanymi na podstawie przeprowadzonych analiz czy ankiet. Zaangażowanie konsumentów w taki proces sprawia, że w przyszłości są oni bardziej skorzy do tego, aby w grę po prostu grać.

Jak zaprojektować grę planszową?

Projektowanie gier planszowych to złożony proces, który wymaga zarówno kreatywności, jak i znajomości pewnych schematów. Projektanci gier muszą być elastyczni w swoim podejściu, aby akceptować wprowadzanie zmian w projekcie. Należy pamiętać, że granie w grę powinno być doświadczeniem ekscytującym. Przed wypuszczeniem gry na rynek należy upewnić się co do tego, że rozgrywka odbywa się zgodnie z przewidywaniami. 

Projekt gry planszowej zaczyna się od określenia jej celu, przebiegu i kwestii wizualnych. Jednak to zasady są tym, co czyni grę grywalną i interesującą, dlatego stanowią one najważniejszą część niestandardowych gier planszowych. Reguły powinny być jasne i przejrzyste. Twórca może dokonywać również modyfikacji podstawowych zasad, czyniąc je bardziej lub mniej wymagającymi w zależności od poziomu umiejętności lub wieku graczy, co jest szczególnie ważne w projekcie gry planszowej dla dzieci. Współcześnie w grach coraz większą rolę odgrywają nowe technologie. Rozgrywka toczy się o z wykorzystaniem na przykład mobilnych aplikacji. Daje to twórcom wiele nieznanych dotąd możliwości. Ciekawą opcją jest także tworzenie gry planszowej przez dzieci.

Gra memory na zamówienie

Jedną z najbardziej lubianych przez odbiorców gier, bez względu na ich wiek, jest gra memory. Polega ona na łączeniu w pary obrazków, które podczas danej rozgrywki można odkryć tylko jeden raz. Memory obrazkowe mają zazwyczaj pewien temat przewodni, z którym są również kojarzone, jak na przykład pojazdy, zwierzęta czy zabytki. Reklamodawca powinien wybrać temat, który zaciekawi jego klientów. Tworząc projekt gry, należy pamiętać o poniższych zasadach:

  • Temat ma być łatwy do zrozumienia. Nie powinien on sprawiać, że gracze poczują się zagubieni podczas zabawy. Jeśli motyw przewodni jest abstrakcyjny, należy upewnić się co do tego, że zasady są zrozumiałe. Instrukcja do gry memory powinna być sporządzona po polsku.
  • Temat musi być „chwytliwy”. Dobry motyw przewodni przyciąga uwagę i sprawia, że gracze chcą jak najczęściej sięgać po pudełko z grą.
  • Warto powiązać temat z działalnością firmy. Zaprojektuj grę planszową tak, aby zawierała elementy bezpośrednio kojarzące się z Twoją marką.

Gra na zapamiętywanie doskonale nadaje się dla najmłodszych, na przykład jako wyposażenie przedszkola. Maluchy mogą grać w nią parami lub urządzać sobie zawody.

Produkcja gier planszowych na zamówienie

Chociaż najciekawszym grom wybacza się nawet najgorszą grafikę, to należy koniecznie zadbać o estetykę końcowego produktu. Odbiorcy są w zdecydowanej większości wzrokowcami, dlatego wygląd gry ma ogromne znaczenie, zwłaszcza jeśli ma ona charakter reklamowy i jest wręczana jako prezent. Warto zadbać o to, aby już samo opakowanie wzbudzało skojarzenie z daną firmą. Dlatego producenci gier planszowych wprowadzają do projektów elementy nawiązujące do identyfikacji wizualnej przedsiębiorstwa, czyli charakterystyczne dla niego kolory, kształty oraz typografię. Ma to jeszcze jeden istotny aspekt w kwestii budzenia pozytywnych skojarzeń u graczy – przyjemność z rozgrywki jest bezpośrednio kojarzona z obdarowującym. Trafione prezenty, jak żadne inne formy reklamy, tworzą pozytywny wizerunek przedsiębiorstwa w oczach jego klientów. Ze względu na to, że produkcja gier planszowych na zamówienie jest dość kosztownym procesem, tego typu gadżety są wręczane zazwyczaj na specjalne okazje. 

Produkcja gry planszowej to usługa, która pojawia się w ofercie wielu agencji reklamowych. Klient nie musi wówczas przejmować się tym, jak zrobić grę planszową – wystarczy, że skorzysta z opcji „stwórz grę”, aby otrzymać produkt przygotowany zgodnie z jego specyfikacją. Reklamodawca może również mieć swój własny pomysł na opracowanie gry planszowej oraz samemu stworzyć cały produkt, włączając w to zasady, fabułę oraz elementy graficzne. W takim wypadku pozostaje jedynie wydrukowanie gry, w czym należy już skorzystać z usług profesjonalnej drukarni. 

Polecamy naszą drukarnię internetową –  najtaniej na rynku oferujemy wysoką jakość wydruków i terminową realizację zleceń. Przed przystąpieniem do pracy dokładnie omawiamy wszystkie szczegóły z klientem. Współpracując z nami, mają Państwo pewność co do tego, że gra będzie przykuwała oko swoim estetycznym wykonaniem. Korzystamy z różnych metod druku, co pozwala nam zawsze dobrać jak najlepszy sposób realizacji gry na zamówienie. Zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą, w której znajduje się również wiele innych nośników reklamowych, w tym druk ulotek, kalendarzy, notatników oraz plakatów. W razie pytań pozostajemy do dyspozycji naszych klientów.