Jak przygotować wizytówki do druku?

Zlecenie każdego wydruku należy zacząć od przygotowania starannego projektu. Dotyczy to zwłaszcza materiałów reklamowych, których schludny i estetyczny wygląd bezpośrednio świadczy o jakości oferowanych usług lub produktów. W tym artykule pokazujemy, jak przygotować wizytówkę do druku krok po kroku.

Od ogółu do szczegółu

Na samym początku warto zwizualizować sobie efekt finalny. Pozwoli to odpowiedzieć na następujące pytania:

  • Czy wydruk ma być jedno-, a może dwustronny?
  • Z ilu kolorów powinien składać się projekt?
  • Jaka orientacja najbardziej nam odpowiada – pionowa lub pozioma?

Niezwykle istotny jest również rozmiar wizytówki, przy czym za standardowe uznaje się wymiary wynoszące odpowiednio 90×50 lub 85×55 milimetrów w przypadku modeli poziomych lub 50×90 lub 55×85 milimetrów dla wizytówek pionowych. Można zdecydować się również na wizytówki składane, które pozwalają zamieścić więcej informacji. Dopiero po określeniu tych podstawowych parametrów można rozpocząć przygotowanie wizytówki do druku zgodnie z wymaganiami drukarni.

Zanim zaczniesz projektować pamiętaj o…

Projekt wydruku można wykonać w różnych programach graficznych. Bez względu na to, z jakiego oprogramowania korzystamy, musimy wprowadzić odpowiednie zmiany już na samym początku realizacji projektu. Na wstępie należy zadbać o zgodność pomiędzy kolorami wyświetlanymi na ekranie oraz tymi, jakie pojawiają się na papierze. Chodzi tu o wybór odpowiedniej przestrzeni barw – w przypadku wydruków są to barwy z palety CMYK. Poza tym należy wyznaczyć spady, aby zabezpieczyć się przed przypadkowym, nierównym obcięciem papieru. Ich zalecany wymiar wynosi 2 milimetry dla każdej strony. Należy pamiętać również o tym, aby w pobliżu krawędzi nie umieszczać istotnych elementów, takich jak informacje na temat firmy lub jej logo – najlepiej oddalić je na co najmniej 5 milimetrów od każdej krawędzi, co określa się mianem marginesu wewnętrznego. Rozdzielczość powinna być ustawiona na co najmniej 300 dpi. Poza tym trzeba zmienić wszystkie czcionki na krzywe. Przed zapisaniem pliku warto dowiedzieć się, jakie rozszerzenie jest zalecane przez drukarnię. Najczęściej obsługiwanymi plikami są grafiki w formacie TIFF oraz PDF. Decydując się na tę opcję, zapewniamy sobie wysoką jakość wydruku.

Metoda druku oraz odpowiednie podłoże

Wydruk wizytówek nie kończy się oczywiście na stworzeniu samego projektu graficznego. Klient musi również zdecydować się na technikę wydruku oraz typ podłoża, którym w przypadku wizytówki jest najczęściej papier – o szlachetności tego materiału najczęściej decyduje jego gramatura. Dla wizytówek zalecana jest gramatura wynosząca co najmniej 350 g/m2. Tego typu materiał jest twardy i wytrzymały, co bezpośrednio świadczy o prestiżu przedsiębiorstwa. Gramatura to oczywiście nie wszystko, jako że liczy się również kolor papieru – im jest on bielszy, tym większą czystością charakteryzują się kolory liter oraz grafik. Zaleca się, aby biel papieru wynosiła co najmniej 90%.

Dodatkowe ulepszenia

Jako że wizytówka jest często tym nośnikiem reklamy, za pomocą którego reklamodawcy nawiązują kontakt z klientem, należy dołożyć wszelkich starań, aby jak najbardziej zachęcała do bliższego zapoznania się z ofertą. W tym celu drukarnie zapewniają cały szereg metod na uszlachetnienie papieru. Najczęściej wybieranym jest powlekanie, a więc nakładanie specjalnej folii ochronnej, która zabezpiecza przed niszczeniem i jednocześnie zapewnia większą wyrazistość grafice. W zależności od gustów lub profilu działalności przedsiębiorstwa można zdecydować się na wykończenie matowe lub błyszczące. Często stosowanym zabezpieczeniem jest również folia nazywana „soft touch”, która przy dotknięciu daje wrażenia zbliżone do jedwabiu. W celu wyróżnienia się poleca się skorzystać z papierów barwionych w masie, stosowanych najczęściej w celu uzyskania intrygującego połączenia ciemnego tła oraz jasnego zadruku. Inna możliwość to zdecydowanie się na papier o niestandardowej fakturze lub z dodatkami takimi jak m.in motywy ornamentów i kwiatów wytłuszczonych bezpośrednio na papierze. Profesjonalna drukarnia zapewnia swoim klientom duże możliwości w zakresie modyfikowania wyglądu podłoża. W Good Printing oferujemy między innymi wizytówki premium, które wyróżniają firmę jakością i estetyką.

Liczba wizytówek w zamówieniu

Wybór odpowiedniej techniki druku decyduje o efekcie wizualnym, a także szybkości i kosztach wykonania zlecenia. Jeden komplet wizytówek jest zamawiany najczęściej  w nakładzie 100 lub 250 sztuk, dlatego już przy 5 kompletach wykonywanych w ramach jednego zamówienia polecanym sposobem ich realizacji jest druk offsetowy. Z kolei jeśli priorytetem dla zamawiającego jest przede wszystkim krótki czas wykonania zlecenia, to najlepszym wyborem będzie druk cyfrowy. Nie zapewnia on możliwości skorzystania z każdej opcji uszlachetniania, jednak przygotowanie procesu wydruku zajmuje o wiele mniej czasu. Zaleca się skorzystanie z techniki cyfrowej na przykład wtedy, gdy zachodzi nagła potrzeba dodrukowania kilkudziesięciu dodatkowych sztuk wizytówek, na przykład z okazji nadchodzącego wydarzenia biznesowego.