Jaki papier na wizytówki wybrać?

Mówi się, że wizytówka stanowi jeden z najistotniejszych elementów identyfikacyjnych przedsiębiorstwa. To właśnie za jej pomocą reklamodawcy nawiązują na samym początku kontakt z klientami. Pierwsze wrażenie jest z kolei najważniejsze. Dlatego tak wielu przedsiębiorców dba o to, aby ich wizytówka odpowiednio się prezentowała. Ta kwestia zależy od wyboru właściwego typu podłoża. Jaki papier do drukowania wizytówek będzie zatem najlepszy?

Jaki papier na wizytówki wybrać?

Już po zakończeniu pierwszego etapu produkcji papieru należy podjąć decyzję odnośnie wykończenia go za pomocą określonej metody. Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje papieru: niepowlekany i powlekany. Ten pierwszy nie jest pokryty żadną dodatkową powłoką, która zwiększałaby jego wytrzymałość lub estetykę. Tego typu papier jest najczęściej wykorzystywany do druku offsetowego, w tym między innymi do produkcji gazet. W przypadku papieru niepowlekanego najważniejszą zaletą jest jego atrakcyjna cena. Tymczasem papier powlekany jest pokryty dodatkową warstwą wykańczającą. Prezentuje się zdecydowanie bardziej elegancko i cechuje się większą odpornością na wilgoć czy zaginanie. Papier powlekany o wiele lepiej sprawdza się jako papier na wizytówki.

Oczywiście dodatkowa powłoka nie stanowi jeszcze czynnika decydującego. Równie ważna jest gramatura papieru. Współczynnik ten określa ciężkość materiału. Im wyższa jest gramatura danego papieru, tym lepiej trzyma się go w ręce. Użyte nośniki powinny charakteryzować się jak najwyższą jakością ze względu na to, że bezpośrednio świadczą o jakości produktów lub usług. Usługodawcy często decydują się również na rozmaite formy zabezpieczenia, z których najpopularniejszą jest laminowanie. Polega ono na pokryciu wizytówki cienką, lecz wytrzymałą warstwą folii.

Wyróżniamy następujące rodzaje papieru wizytówkowego:

  • matowy,
  • błyszczący.

Wybór odpowiedniego rodzaju zależy głównie od tego, jak dana firma chce się reklamować. Przykładowo, papier błyszczący sprawdzi się dla przedsiębiorstw, które chcą kreować swój wizerunek jako podmioty nowoczesne, kierując swoją ofertę głównie do młodszych odbiorców. To idealnypapier do wizytówek na przykład dla szybko rozwijającej się agencji reklamowej. Po papier matowy zdecydowanie częściej sięgają z kolei firmy o ustabilizowanej pozycji na rynku, dla których najważniejszymi wartościami są:  stabilność, pewność i bezpieczeństwo. Należą do nich na przykład banki. Chcąc zdecydować, jaki papier do wizytówek wybrać, należy zawsze pamiętać o tym, aby był on dostosowany właśnie do profilu działalności przedsiębiorstwa. Jeśli nie umiemy podjąć decyzji w tym zakresie, możemy zawsze zdecydować się na wydruk dwóch osobnych partii wizytówek, jednych na papierze błyszczącym, drugich – na matowym.

Papier na wizytówki – jaka gramatura będzie odpowiednia?

Częstym dylematem osób, które nie wiedzą, na jakim papierze drukować wizytówki, jest dobór odpowiedniej gramatury. Mianem gramatury określa się ciężar papieru liczony w gramach na metr kwadratowy. Wraz z gramaturą rośnie sztywność papieru. Klasyczna wizytówka powinna być dość sztywna, gdyż dzięki temu trudniej zginają się jej rogi, a sam kartonik jest o wiele bardziej odporny na uszkodzenia. Przedstawione na nim informacje pozostaną zatem na dłużej czytelne. Do produkcji wizytówek zaleca się wybór papieru o gramaturze wynoszącej co najmniej 350 g/m2.

Różne możliwości uszlachetnienia wizytówek

Ze względu na ważną rolę, jaką odgrywają te niewielkie bloczki kartonu, drukarnie proponują rozmaite formy ich uszlachetnienia. Wszystko po to, aby wizytówka jak najlepiej spełniła swoje zadanie, a więc przede wszystkim zaintrygowała i zachęciła klienta do skontaktowania się z przedsiębiorstwem. Jednymi z najczęściej stosowanych sposobów na wykończenie wizytówki są:

  • tłoczenie, a więc nadawanie wizytówce trójwymiarowego charakteru, głównie poprzez uwypuklenie niektórych elementów;
  • lakier UV, czyli specjalny rodzaj pokrycia, który wyróżnia się charakterystycznym połyskiem, a zatem doskonale sprawdza się na ciemnym tle;
  • hot-stamping, który polega na nanoszeniu błyszczących warstw aluminium, dzięki czemu powstają charakterystyczne złote i srebrne napisy, a nawet specjalne rodzaje zdobień w postaci hologramów.

Uszlachetnianie poleca się przede wszystkim, jeśli zamawiamy wizytówki premium – dla branż, którym szczególnie zależy na podkreśleniu swojego prestiżu.

Żeby możliwe było zastosowanie uszlachetniania druku, należy zadbać o to, aby papier do wizytówek oznaczał się odpowiednią jakością. Jeśli nie wiemy, jaki papier na wizytówki nadaje się najlepiej, skorzystajmy z doradztwa ekspertów. W Good Printing chętnie udzielimy wyczerpujących informacji i pomożemy podjąć najlepszą decyzję.

Zaufaj naszemu doświadczeniu

Od lat pomagamy innym przedsiębiorstwom w tworzeniu wysokiej jakości nośników reklamowych. Produkujemy nie tylko wizytówki, ale również ulotki, plakaty, notesy, oferujemy druk papieru firmowego i wiele innych. Zapewniamy profesjonalne doradztwo i dostosowanie sposobu wykonania zlecenia do oczekiwań klienta. Z dotychczasowymi przykładami polecamy zapoznać się na naszej stronie.